"Роттердамські рахунки": Експерти пояснили, через що українці змушені платити гроші на окупований Донбас (відео)

Всі перипетії, які відбуваються останніми тижнями навколо блокади, вкотре засвідчили - чиновники тільки на словах за енергетичну незалежність країни.

Уряд таки запровадив надзвичайний стан в енергетиці, мотивуючи його нестачею вугілля для ТЕС. Причина - блокада торгівлі з ОРДЛО, яку третій тиждень тримають ветерани АТО. Прем’єр також звернувся до РНБО з вимогою взятися за цю ситуацію. І фактично таким чином переклав відповідальність за розв’язання кризи на Раду з нацбезпеки. Чого очікувати країні від надзвичайного стану, повідомляє телеканал "24", передають Патріоти України.

"Уряд Володимира Гройсмана підвищив градус. Винними у можливих відключеннях електроенергії тепер будуть не урядовці, які "благословили" торгівлю з ОРДЛО, а учасники блокади. "Переведення стрілок" відбулося у пожежному порядку.

"Такий фактор обумовлює певний тиск на групу людей, які блокують зараз магістралі, транспортні шляхи з тим, щоб створити для них негативне інформаційне поле, збурити громадськість проти них", - зазначає експерт з енергетичних програм Центру Разумкова Віктор Логадський.

Про те що половину електроенергії в Україні виробляють атомні станції – урядовці ніби забули. Сьогодні із 15 блоків АЕС працює 13. Теплоелектростанції разом із гідроелектростаніями забезпечують струм у пікові години споживання. Тому надзвичайний стан поки нічого надзвичайного не означає. Відключення вмить не почнуться. На складах теплостанцій є ще запасів енергетичного вугілля на два-три тижні.

"Запровадження надзвичайно стану в енергетиці лише дає право диспетчеру "Укрненерго" – системному оператору, який є "серцем" всієї енергосистеми, – впливати на учасників ринку і надавати їм прямі вказівки що треба робити", - пояснює нардеп Лев Підлісецький.

Всі перипетії, які відбуваються останніми тижнями навколо блокади, вкотре засвідчили - чиновники тільки на словах за енергетичну незалежність країни. Адже питання постачання вугілля постало не сьогодні. Про нього заговорили ще три роки тому, як тільки почалася агресія на Донбасі. Але це питання швиденько "замнули" і забалакали. Майже 85% енергетичного вугілля добувається на окупованих територіях у шахтах, які належать Рінату Ахметову та іншим видним "регіоналам". 65% всіх ТЕС на нашій території, які це вугілля спалюють – також власність Ахметова. Звісно, вкладати мільярди щоб перевести станції на вугілля із Волинсько-Львівського басейну ніхто й не думав. Бо тоді руйнується стрункий вертикальний бізнес.

Але країні розповіли іншу історію. Щоб не годувати фейкові республіки - запропонували купувати вугілля на міжнародних біржах. Його вартість за відомою формулою "Роттердам+" заклали у вартість електроенергії для споживачів, яка зросла на чверть. Прем'єр Гройсман після призначення сам не розумів, як ті тарифи формуються.

Для мене теж це цікаво, як формується ціна. Ми маємо дати прозорий тариф на електроенергію для України, використовуючи абсолютну прозорість стосовно закупівель вугілля,
– переконував у червні 2016 року Володимир Гройсман.

Та власне з ними ніхто особливо й не морочився. Споживачі "ковтнули" підвищення, бізнес запрацював на повну потужність. Копанки та шахти довбали вугілля у три зміни. Довбають і нині. На сайтах Донецька, Горлівки, Макіївки, Єнакієво можна знайти безліч пропозицій – від мішка і до вагонних партій.

Вони отримали змогу купувати вугілля з окупованих територіях за 600-700 гривень тут отримувати в тарифі 1600-1700 гривень,
– розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.

за його даними, така ситуація дозволяла отримувати близько 25 мільйонів доларів щомісяця.

Саме цей шокуючий факт і "сплив", коли почалася блокада на Сході. На засіданні уряду це питання також намагалися з'ясувати у діалозі міністр внутрішніх справ Аваков з міністром енергетики Насаликом. Останній заявив, що в тарифі на електроенергію формула "Роттердам+" не застосовується.

Дмитро Вовк, який очолює Нацкомісію у сфері енергетики та компослуг, котра й встановлює тарифи, лобіював запровадження формули, тепер "з'жджає" з теми. Ніби формула працює, але не "Роттердам+". І у вартості електроенергії немає дорого імпортного вугілля.

Ми, як комісія, запропонували прозорий механізм, як порахувати ціну на енергетичний ресурс, і ми вважаємо, що наша методика свою мету виконує. Ми бачимо, що істотно збільшилися ціни на імпортних ринках, і зараз законтрактувати вугілля з інших територій, якщо ціна зросла практично в два рази, неможливо,
– переконує Дмитро Вовк.

Купувати зараз вугілля на міжнародних біржах звісно дорого. Але ніхто не забороняв укладати контракти влітку, коли вартість тонни була близько 55 доларів. Тепер чиновники намагаються "зберегти гарну міну за поганої гри".

В України було достатньо часу і для модернізації блоків теплових станцій. Але і тут лоббісти постаралися. Вугілля з державних шахт з Волинсько-Лівівського басейну нікому не потрібне. Хоча держава, як головний гравець, може встановлювати правила. І на реконструкцію ТЕС за бажання, можна витратити не три роки.

А тим часом запаси антрациту закінчуются не тільки у приватних станцій, але і на державних. І надзвичайний стан – додатковий фактор тиску на всю країну. Навіть генеральний прокурор Луценко цим питанням зацікавився. Хоча відповісти на виклик має вже не Кабмін, а Рада з нацбепеки і оборони.

"Пілот відчув себе безстрашним": Речник Повітряних сил ЗСУ прокоментував знищення Су-25 окупантів

неділя, 5 травень 2024, 15:20

Що більше в сил оборони України буде різних засобів протиповітряної оборони, то більших втрат зазнватиме авіація окупантів. Про це, коментуючи знищення після тривалої паузи російського літака Су-25, розповів 5 травня речник ПС ЗСУ Ілля Євлаш в ефірі те...

У Великдень окупанти вдарили по центральній частині Харкова

неділя, 5 травень 2024, 14:54

У неділю, 5 травня, армія РФ обстріляла Шевченківський район Харкова. Наразі відомо про щонайменше двох поранених. Про обстріл міста у своєму Telegram повідомив мер міста Ігор Терехов, передають Патріоти України. За його словами, армія РФ вдарила по жи...